Welcome!

Please express your feelings to the world about the dreadful new #coronavirus and the situation it is responsible for. Leave your mark in history.


Write a Letter!


  • Letters by Country


  • Letters by Emotion


    Most Liked Letters

    Most Recent Letters

Letters from France :

Çin ve DSÖ

Tüm bunların sorumlusu Çin Hükumeti ve Dünya Sağlık Örgütüdür.

Ölen her bir insanı düşünün. Çektiği acıyı ve korkuyu düşünün. Yakınlarının sevdiklerinin çaresizliğini düşünün. Cenazesine bile kimsenin gidemediği sessizce gömülenleri düşünün. Hayatı zehir olanları düşünün. İşini kaybedenleri düşünün. Bunalıma girenleri düşünün. Eğitimi aksayanları düşünün. Sevdiklerinin yanına gidemeyen milyonlarca insanı düşünün. Eve kapanan 5 milyar insanı düşünün.

Sonra virüs tehlikeli değildir diye açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütünü düşünün. Sonra Virüsün varlığını 2 ay boyunca saklayan Çin hükumetini düşünün. Virüs var diye insanları uyaran doktoru susturan, yalan yanlış sayılar veren, sınırlarını kapatmayıp hastalığı dünyaya yayan ve madem ben rezil oldum bütün dünya rezil olsun diyen bencil ve sorumsuz Çin Hükumetini düşünün. 2003 yılında SARS Virüsü de Hayvan Pazarından çıkmasına rağmen, üstelik bilimsel makaleler yazılıp uyarıldığı halde Hayvan Pazarlarını kapatmayan - Vahşi hayvan satışını yasaklamayan Çin Hükumetini düşünün. Dünyaya virüsü yaydıktan sonra sınırlarını kapatıp kendisini toparlayan Çin Hükumetini düşünün. Kendisi normale dönünce canıyla uğraşan ülkelere hatalı ve virüslü test kitleri satan, adi kalitesiz maskeler satan ve böylece bunu ticari fırsata çeviren Çin Hükumetini düşünün. Dünya ölümle boğuşurken kutlamalar yapan Çin'i düşünün. Düşünün. Düşünün. Düşünün.

Bunların hiçbirini unutmayın. Buna sebep olanları unutmayın. Buna sebep olanları hatırlayın. Buna sebep olan kişileri unutmayın.

Diyeceklerim bu kadar. Teşekkürler.

Dear

A TAKE BACK EVERYTHING.
CHINA NUMBER 1!!!
CCP IS THE BEST
CCP MASTER OF THE WORLD
THEY SAVE US, THEY SAVE THE WORLD FROM THE EVIL AMERICAN FLU!!
EVIL AMERICA

PLS LET MY FAMILY ALIVE I WILL DO ANYTHING PLS THE CCP I DID EVERYTHING YOU WANTED , I MADE THOUSAND OF CCP BOTS ON TWITTER AND I REPORTED EVERY MEAN THREAD ABOUT CHINA ON REDDIT

Dear china, thank you.

your cover-up was pretty good! sending people to prison for speaking about the virus. And how can I forget the corruption of the WHO? if only I could speak with them about Taiwan. But they might not want to sadly.

SEVGİLİ ANKSİYETE

Sanki görünmez bir el alnımın ortasına bir kapı çizdi ve beni içeriye ittirip kapıyı üzerime kilitledi. Yaklaşık üç haftadır zihnimin içinden çıkamıyorum. İçerisi zifiri karanlık ve rutubetli. Önümü göremiyorum. Her adım attığımda ayaklarım ne olduklarını seçemediğim bir takım nesnelere çarpıyor. Senin de burada bir yerde olduğunu biliyorum. Hatta şu an kuytu bir köşeye sinmiş, yüzüne gelişigüzel geçirdiğin o yaramaz gülümsemeyle beni gözetlediğine bahse girerim. Üzerinde olabilecek en kötü senaryolara kafa yoran bir takım soruların yazılı olduğu kağıtları uçak yapıp bana fırlatmak üzere olduğunu da hissediyorum ayrıca.
‘‘Ya virüs mutasyon geçirirse? Ya ailemden biri koronavirüs yüzünden ölürse? Ya ben koronavirüs yüzünden ölürsem ve aile üyelerim benim acıma dayanamayıp teker teker ölürlerse? Ya karantina dönemi yıllarca sürerse? Ya insan ilişkileri bir daha asla eskisi gibi olmazsa? Ya sosyal hayat bir daha asla eskisi gibi olmazsa? Ya kafayı yersem? Ya kafayı çoktan yemişsem ama bunu henüz fark etmiyorsam? Ya bunların hiçbiri gerçek değilse? Ya bu bir rüyaysa? Ya bunun bir rüya olduğuna ‘yanlışlıkla’ ikna olursam ve bu rüyadan uyanmak için kendimi öldürmeye kalkarsam?’’

Seni ve saçma sapan sorularını hiç özlememişim eski dostum. Korkularımı birbirleriyle yarıştırıyorsun, ben de bu yarışı tribünden izliyorum. Ama alkış tutamıyorum, tezahürat dahi edemiyorum. Kendi korkularımın seyircisi oldum. Tepki vermemi, araya girmemi kim engelliyor? Ben dış kapının dış mandalı mıyım? 
Al işte. Somatik belirtiler de geldi. Kalp atışlarım hızlandı. Terlemeye başladım, ellerim titriyor. Bulunduğum mekan bir tuhaflaştı. Eşyalar şeffaflaştı, duvarlar kırmızıya çalan bir renge büründü. David Lynch’in ürpertici odalarından birinde olabilirim. O kanepe neden 10 kilometre ötede? Kanepede oturan adam kim? Sanırım kendisiyle evliyim. Giacometti’nin heykellerine benziyor adam; orantısız biçimde ince ve alabildiğine uzun. 
Karantinada olmak çok sevimsiz bir durum. Şu sıralar izin kağıdımı doldurup markete gitmek yaptığım en keyifli aktivite. Yanımdan insanlar geçtikçe içim gıdıklanıyor, hayat kaldığı yerden devam ediyormuş gibi hissediyorum. ‘‘İyi de hayat devam ediyor zaten’’ dediğinizi duyar gibiyim. Fakat binlerce yaşamın bir virüs yüzünden kaşla göz arasında son bulabildiği bir düzlemde insanın kendisini bu şekilde rahatlatmaya çalışması nezaketsiz değil mi? Zira hayatın kırılgan karakteri sürekli hatırlatıyor kendini. 

İnsanlığa geçmiş olsun, tez zamanda herşeyin yoluna girmesini diliyorum. Melis Fettahoğlu-Hallier
5 Nisan 2020, Paris.

Dear France,

We shall overcome
We shall overcome
We shall overcome, some day
Oh, deep in my heart
I do believe
We shall overcome, some day
We'll walk hand in hand
We'll walk hand in hand
We'll walk hand in hand
We'll walk hand in hand, some day
Deep in my heart
Oh, deep in my heart
I do believe
I do believe
We shall overcome, some day
We shall overcome, some day
We shall live in peace
We shall live in peace
We shall live in peace, some day
We shall live in peace, some day
Oh, deep in my heart
I do believe
We shall overcome, some day

Welcome!

Please express your feelings to the world about the dreadful new #coronavirus and the situation it is responsible for. Leave your mark in history.


Write a Letter!